Než půjdu do školky

Než půjdu do školky

aneb co by mělo dítě vědět, umět, znát před vstupem do mateřské školy?

Nástup do mateřské školy je velkým krokem na cestě zrání dítěte a nemalou změnou v jeho životě i v chodu celé rodiny. 
    Jaké dovednosti usnadňují malému školkáčkovi tuto situaci a bez kterých se v režimu školy neobejde? (V příloze pod tímto článkem naleznete tipy na dětské knížky, kteté mohou s nástupem do MŠ pomoci.)
    Maminko, tatínku, naučte své dítě: 

 • znát a umět říct svoje jméno 
 • umět si říct, co potřebuje, co by rád/nerad, co se mu líbí/nelíbí
 • umět pozdravit, poprosit, poděkovat, omluvit se
 • umět si říct, když potřebuje na toaletu a umět ji použít (plíny a nočník jsou nepřípustné)
 • umět si umýt a utřít ruce
 • při jídle samozřejmě sedět u stolu
 • najíst se lžící (zkoušíme držení zespodu), kousat pevnou stravu
 • pít ze skleničky/hrníčku (kojenecká lahev/dudlík - nepřípustné)
 • používat funkčně kapesník (ne otřít nosík, ale skutečně smrkat)
 • kašlat do lokte (zakrývat ústa dlaní již lékaři nedoporučují)
 • obléknout se, obout (mít snahu, vědět, kam co patří, vědět, že je to moje „věc“ a ne úkol pro dospělé, pomůžeme:)
 • umět být část dne odloučen od rodičů (zkoušíme, trénujeme)
 • umět být část dne v kolektivu jiných dětí (zkoušíme, citlivě trénujeme)
 • chodit na procházky (nevozíme autem/na kárce, ťapeme, trénujeme), umět chodit po schodech
 • nebát se školky – jak na to? Čtěte dále…:)

…………………………………………………………………………………………………
Pokud cokoli z výše uvedených bodů Vaše dítě ještě neumí, vůbec nevadí. Věnujte těmto dovednostem ale pozornost a zkoušejte, trénujte. Možná jste si ještě úplně nevšimli, ale už to nejsou ta bezbranná miminka v kočárku, zvládnou sami mnoho, skutečně. A proto – dopřejte jim ten báječný pocit samostatnosti, úspěchu a zdravého sebevědomí! Vše je naučte. V klidu a v pohodě. My ve školce navážeme na Vaši snahu a dítě podpoříme, se vším laskavě dopomůžeme, dovednosti „dopilujeme“, nebojte se…! 
Společně to zvládneme! 

 

POPRVÉ DO ŠKOLKY
aneb
Jak dítě (a sebe:) připravit na vstup do mateřské školy?
………………………………………………………………………………………….
První dny ve školce jsou doslova nabité novými dojmy, lidmi, věcmi, zážitky… a plné dosud neznámých situací a to jak pro dítě, tak pro celou rodinu. Děti se ocitají v cizím prostředí, vstupují do nového, velkého kolektivu dětí, jsou obklopeny dospělými, které ještě neznají. 
    Jak svému dítěti pomoci, aby přechod z jedné životní etapy do druhé byl co nejplynulejší a bez zbytečného stresu? 
Ujistěte své dítě, že je do školky „neodkládáte“ 
Již před nástupem do mateřské školy je velmi dobré dítě se školkou pozitivně seznámit, aby se do ní těšilo. Využijte Dne otevřených dveří, přijďte se v rámci procházky podívat, kde školka vlastně je, vyzkoušejte si cestu do školky, povídejte si o tom, co a proč je vlastně školka, co se tam dělá?! Přijďte /po domluvě/ do školky na návštěvu – využijte náš Adaptační program. Vysvětlete dítěti, že nechodí do školky proto, že byste je snad neměli rádi nebo na něj nechtěli mít čas, ale proto, že musíte pracovat a co to ta Vaše práce vlastně je? Formulka „Rodiče chodí do práce, děti do školky“ by měla platit. V žádném případě děti školkou, prosíme, nestrašte! Věty typu: „Jen počkej ve školce! Tam ti ukážou! To uvidíš!“ do slovníku dobrého rodiče nepatří. Vysvětlete svému dítěti, že se na něj ve školce těšíme a s čímkoli bude případně potřebovat pomoci mu Vy i my rádi pomůžeme. Jak sami s nadhledem, v klidu a pozitivně celou situaci zvládnete, takovou inspiraci a impuls dáte svému dítěti.
Komunikujte s paní učitelkami, s vedením školy  
Mateřská škola je instituce, která doplňuje rodinnou výchovu a vzdělání dál rozšiřuje a prohlubuje. Především pak nabízí možnost socializace jako základu existence v lidské společnosti. Mateřská škola je svou podstatou závislá na kvalitní spolupráci s Vámi – rodiči. Podělte se s námi o Vaše přání, obavy, názory a s důvěrou se na nás obracejte. Jen společná komunikace nám pomůže vyladit případná nedorozumění a dojít společně ke společnému cíli – a tím je Vaše šťastné dítě. Uvědomme si, že přestože pracujeme v MŠ profesionálně, samozřejmě nemůžeme nikdy nahradit Vaši péči, zájem, vedení a především lásku. Také zde není ani prostor ani čas zabývat se základními dovednostmi a návyky, se kterými již musí dítě, minimálně v náznacích, do školy přijít. Děkujeme Vám tímto za pochopení a těšíme se na spolupráci s Vámi! 

 

I DĚTI MAJÍ SVÉ PROBLÉMY
aneb
každý jsme jiný a všichni jsme dobře.
………………………………………………………………………………………………… 
Zdaleka není pravdou, že dětství každého z nás je „procházka růžovým sadem“ a teprve čas dospělosti přináší ty skutečné problémy. Naopak se jedná o zásadní období, kdy se kladou stavební kameny budoucího osobního štěstí či traumat. 
Každý je originál a potřebuje ze své podstaty komunikovat i řešit zátěž/stres jiným způsobem. Někdo mnoho mluví, ptá se, diskutuje, jiný chce dění kolem sebe i v sobě logicky pochopit a potřebuje k tomu systém a detailní informace. Jiný má potřebu se více mazlit, dotýkat, ujišťovat se o lásce a přijetí svých milovaných. Další si představuje, vytváří obrazy věcí budoucích a mate ho, když se situace odehrávají jinak, než si původně myslel.. A nic není špatně. Špatně je „jen“ to, když se rodiče nesnaží věnovat svému dítěti dostatek upřímného zájmu, času a pochopení pro jeho obavy, zmatky, potřeby, jakékoli emoce. Nezlehčujme je, naslouchejme, ptejme se, mluvme spolu, hrajme si spolu, pozorujme, povzbuďme, pomozme. Buďme trpěliví. Vše se nám vrátí v podobě bezbolestného proplutí adaptačním obdobím v mateřské škole. A nejen to. Máme i dál reálnou šanci žít spolu mnoho pohodových dnů a skutečného těšení se na sebe navzájem. „Jen“ ať dítě ví, že se nevysmíváte jeho osobnosti, citům, obavám, potřebám. Ať ví, že se na Vás může spolehnout a má Váš zájem a podporu. Pak zvládne všechno bez zbytečných propadů. I Vy.

Tak kupte hezké bačkorky a přijďte v klidu do školky.:-)
Těšíme se na Vás a Vaše děti.


 
 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
nez-pujdu-do-skolky-2.docx 231.4 Kb